Τετάρτη 2 Ιουλίου 2014

ΧΡΥΣΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΟΙ ΚΑΤΣΙΑΡΑΣ ΚΑΙ Η ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΑ 4Χ2000 ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Μεγάλη πρωταγωνίστρια στα αγωνίσματα του OPEN WATER αναδείχθηκε η Ελλάδα, αφού στο σημερινό φινάλε του 13ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης νέων-νεανίδων στα Χανιά, μετά το χρυσό μετάλλιο το πρωί στη σκυτάλη (4χ2000μ), το απόγευμα πρόσθεσε στη συλλογή της ένα ακόμη χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο!
Έφτασε έτσι τα 8 συνολικά στην διοργάνωση (2 χρυσά, 6 χάλκινα), πιστοποιώντας με τον καλύτερο τρόπο το υψηλό επίπεδο του αθλήματος στις κορυφαίες διεθνείς διοργανώσεις.
Παγκόσμιος πρωταθλητής στα 6000μ νέων αναδείχθηκε ο Λυκούργος Κατσιάρας, ενώ η Δέσποινα Μακριά στο αντίστοιχο αγώνισμα των νεανίδων τερμάτισε 3η και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Κατσιάρας ξέφυγε από την αρχή των αντιπάλων του και τελικά τερμάτισε με μεγάλη διαφορά καταχειροκροτούμενος από τον κόσμο που ήταν στο παλιό Λιμάνι των Χανίων για τους αγώνες.
Στη μικτή σκυταλοδρομία 4χ2000μ το πρωί στο Ενετικό Λιμάνι της πόλης, η Ελλάδα τερμάτισε 1η κατακτώντας το Χρυσό μετάλλιο, το πρώτο της από τα 6 πλέον συνολικά στην διοργάνωση.
Κολύμπησαν κατά σειρά Λυκούργος Κατσιάρας, Βαγγέλης Σταυρίδης, Δέσποινα Μακριά και Άννα Λύκου, οι οποίοι και καταχειροκροτήθηκαν από τον κόσμο που είχε συρρεύσει στο παλιό Λιμάνι των Χανίων.
Η Εθνική μας ξεκίνησε 2η στα πρώτα 2000μ και στη συνέχεια πήρε κεφάλι στην κούρσα, διατηρώντας την πρωτοπορία της μέχρι τέλους.
Στην 2η θέση η Κολομβία και στην 3η ανέλπιστα η Αίγυπτος μετά την ακύρωση της Ουκρανίας και της Ρωσίας για λάθος τερματισμό! Οι δυο αθλητές τους (Σιλτσένκο και Στρούκοφ αντίστοιχα), στην προσπάθεια τους να αποκτήσει προβάδισμα ο ένας εναντίον του άλλου στον τερματισμό, βρέθηκαν και οι δυο εκτός των γραμμών τερματισμού και έτσι οι Κριτές τους ακύρωσαν.
Τα αποτελέσματα στις θέσεις των Μεταλλίων σήμερα:
4Χ2000μ : ΕΛΛΑΔΑ (Κατσιάρας, Σταυρίδης, Μακριά, Λύκου) 1.20.37.89, Κολομβία 1.21.32.98, Αίγυπτος 1.23.13.78
6000μ νεανίδων: Κοζίρεβα (Ρωσία) 1.00.35.92, Αλάα Αμπ Ελ (Αίγυπτος) 1.01.03.39, Μακριά (ΕΛΛΑΔΑ) 1.01.40.57
6000μ νέων: Κατσιάρας (ΕΛΛΑΔΑ) 57.56.24, Ντάμα (Ιταλία) 1.00.09.53, Γκαμάλ Αμπ Ελ (Αίγυπτος) 1.00.11.61
Πηγή: sentragoal.gr